Piątek, 23.02.2018

Tabela programowa (google docs/pdf)

I Piętro po lewej

15:00-15:45 Panel otwierający

Oficjalne otwarcie konferencji. Wpadnijcie się przywitać.

16:00-16:15 Jak w prosty sposób wyjaśnić osobom spoza fandomu czym są larpy? Sebastian „Maskon” Tauer

Jak często zdarza wam się, że poznajecie nową osobę i w czasie rozmowy schodzicie na temat zainteresowań? Chcecie  powiedzieć: “Interesuję się larpami”, ale przecież samo słowo “larp” nic nie powie, trzeba więc wyjaśnić, czym larp jest. Jak to zrobić, żeby było krótko, na temat i po wszystkim wasz nowy znajomy nie uznał was za dziwaka? Ta prelekcja ma pokazać, jak w łatwy sposób opowiedzieć o waszych zainteresowaniach w taki sposób, by zachęcić, a nie odrzucić.

16:15-16:45 Wprowadzenie do larpowania. Wszystkie trudne słowa tej konferencji w 30 minut Zofia „Zula” Skowrońska

Nieważne, jakie masz doświadczenie. (Nigdy nie grałeś? To nie przeszkadza. Prowadzisz od dawna? Też przyjdź.) Ta prelekcja to piguła wiedzy o tym, jak projektuje się larpy. Wchodzisz na nią zielony jak sitowie, a wychodzisz żonglując takimi pojęciami jak bleed, stiring oraz immersja. Zaczniesz odróżniać litery G, N i S. Zrozumiesz różnicę między terenówką a grą terenową. Zobaczysz, dlaczego Skandynawowie uprawiają seks i płaczą, a Niemcy biją się otuliną. I będziesz wiedział, co to otulina. W ogóle: to będzie intensywne 30 minut.
Prelekcja wprowadzająca dla tych, którzy boją się, że coś może im umknąć w trakcie pozostałych wystąpień.

17:00-17:15 Homoromans dla opornych Emilia „Emi” Kowalska

Wątki homoseksualne na larpach w dalszym ciągu często są elementem problematycznym – pojawiają się głównie w grach o tematyce LGBT, a w każdym innym miejscu wydają się sztucznie wepchnięte, na siłę. Gracze kręcą nosami, że nie chcą otrzymywać takich relacji. Dlaczego się tak dzieje? Co takiego kryje się w głowach twórców gier, a także graczy, że słowo “homo” kojarzy się z czymś, po co lepiej nie sięgać? Oraz, najważniejsze – czy da się to w jakiś sposób zmienić, a przede wszystkim – czy należy to zmieniać?

17:15-17:30 7 grzechów głównych czyli jak kusić grzeszników i świętych Dorota „Duszka” Chmielewska-Łuczak

Jakim pokusom podlega święty mnich i zakonnica? Seks? Czyżby? Spróbujmy kusić inaczej, wyjść poza nasze stereotypowe wyobrażenia, pokusy pleść z najbardziej pięknych pragnień i uniesień. Pamiętacie jak kawaler de Valmont usidlał niewinną Cecylię? Jak sam Diabeł kusił swojego Adwokata? Każda z postaci może mieć swój Cień, a każdy wybór, każde działanie, naruszać sieć wzajemnych powiązań, nieść konsekwencje. Porozmawiajmy o tym, jak w wiarygodny psychologicznie sposób tkać Mroczną Stronę Postaci w Kartach Postaci (gracze i MG) a także szykując dla graczy w trakcie gry pokusy i dramatyczne wybory moralne.

17:30-17:45 GNS dla opornych, czyli kilka słów o tym, jak zostałem symulacjonistą Marcin „Słowik” Słowikowski

GNS to chyba najbardziej znana teoria stosowana wśród larpowców, ale nadal wydaje się być mało intuicyjna. Być może ten ludzki i dowcipny sposób na jej ujęcie pozwoli poczuć klimat. Ostatni rok był dla mnie bogaty w najróżniejsze doświadczenia larpowe i zmusił do wielu przemyśleń, m. in. na temat GNS-u w ogólności i symulacjonizmu w szczególe. Chciałbym się nimi podzielić i poszukać bratnich dusz.

18:00-18:15 Nowa typologia gier larpowych Aleksandra „Avril” Mochocka, Piotr Milewski

Istnieje wiele różnorodnych wariantów gier larpowych. Larpy bywają skrajnie odmienne – wybrana gra może prawie w ogóle nie przypominać innych, stąd pojawia się problem odpowiedniego sklasyfikowania danego projektu w sposób jednoznaczny i gwarantujący skuteczną komunikację. Wypracowanie funkcjonalnej typologii larpów jest ważne dla projektantów, organizatorów oraz odbiorców – jest to jednak problem pomijany w badaniach nad larpami (od 2004 roku i typologii Jakko Stenrosa, z którą wchodzimy w polemikę, nie pojawiły się nowe publikacje na ten temat). W naszym referacie proponujemy nową typologię gier larpowych, opartą o macierz klasyfikującą gry larpowe jako systemy formalne, czyli obiekty o określonych atrybutach, od gier o najmniejszej liczbie cech charakterystycznych, w stronę gier coraz bardziej skomplikowanych. Proponowana typologia gier larpowych jest efektem pracy Bartosza Adamiaka, Piotra Milewskiego, Aleksandry Mochockiej i Michała Mochockiego podczas sesji warsztatowej na Hardkon Larpers’ Retreat we wrześniu 2017. Pierwszy zarys opublikowano online w notatkach z HLR. Na konferencji zaprezentujemy pogłębione, systematyczne ujęcie tego materiału.

18:15-18:30 Ciemna gra i gra głęboka w ujęciu Richarda Schechnera – zarys tematu i studia wybranych przypadków Aleksandra „Avril” Mochocka

Wychodząc od teorii zaprezentowanej przez Richarda Schechnera w jego Performatyce (polskie wydanie 2006), w moim wystąpieniu chcę przedstawić zagadnienie ciemnej gry (dark play) oraz gry głębokiej (deep play), odnosząc się do przypadków z dziedziny działań artystycznych, gier typu pervasive games oraz zjawisk pokrewnych (jak np. hoaxes). O jakie stawki jesteśmy w stanie grać? Czy udział w grze może wyłączyć nasz instynkt samozachowawczy? Czy uczestnictwo w grze jest zawsze dobrowolne? Czy gra angażująca nieświadomych tego faktu uczestników jest nadal grą? Czy polowanie jest grą? Czy gry są z natury “dobre”, albo z natury “złe”? Jakie implikacje etyczne niesie za sobą rozszerzenia/zacieranie magicznego kręgu gry?

I Piętro po prawej

15:45-16:45 Larp Design Cards w drodze do wersji 2.0 Mikołaj „Wicher” Wicher

Larp Design Cards to zestaw kart z zagadnieniami i pytaniami, którego można użyć w projektowaniu larpa. Celem warsztatów jest zaprezentowanie uczestnikom metody graficznego wizualizowania pomysłów za pomocą tych kart. Karty zostały zaprojektowane tak, by pomóc strukturyzować pomysł, a zatem zobaczyć, gdzie są jego silne i słabe strony, wspomóc pracę nad nim. Każdy z uczestników otrzyma zestaw kart i w czasie warsztatów za ich pomocą postara się rozwinąć swój pomysł na grę. Po warsztatach odbędzie się sesja feedbacku, co należy zmienić w narzędziu. Więcej informacji o kartach tutaj.

17:00-19:00 Grupa Larpowa DIY Mikołaj „Wicher” Wicher

Jak założyć grupę larpową? Jak znaleźć dobre miejsce? Jakie gry grać? Jak sprawić żeby COŚ się działo?
Podczas mocno moderowanej sesji warsztatowej postaramy się znaleźć odpowiedź na te i tuziny innych pytań, a z zebranych odpowiedzi powstanie darmowa internetowa publikacja skierowana dla tych, którzy chcieliby, żeby w ich mieście, szkole, klubie zaczęły dziać się larpy.
Dobre Praktyki grup larpowych. Do uczestnictwa zapraszam zawodowych ogarniaczy, lokalnych liderów, graczy-wyjadaczy i zupełnie nowe osoby. Każdy z nas ma pytania i odpowiedzi, które będą nam potrzebne.

 

Duże Akwarium, II Piętro

16:00-17:30 Bogowie i kapłani. O religii rzymskiej jako możliwym modelu tworzenia fikcyjnego systemu religijnego Aleksandra „ninedin” Klęczar

Religia i mitologia starożytnego Rzymu kojarzy się nam zazwyczaj z hasłem „Taka, jak grecka, tylko imiona inne”. Nie do końca jest to prawda – rodzima religia Rzymu, w której tradycja lokalna ważna jest tak samo, jak wpływy greckie i etruskie, jest fascynującym konglomeratem i ciekawą inspiracją dla twórców, którzy chcieliby skomponować własny fikcyjny system religijny. Przeglądowi specyfiki religii Rzymu, jej źródeł i zjawisk oraz ich możliwego wykorzystania chciałabym poświęcić te warsztaty.

17:30-19:00 Dziewczyny vs Chłopaki, czyli czego chcemy na larpach Ida Pawłowicz

Nawiązanie do punktu z zeszłego roku. Zapraszamy do dyskusji o tym, w jaki sposób możemy uczynić larpy duże i małe miejscem bardziej bezpiecznym, przyjaznym i inkluzywnym dla kobiet (a przy okazji – dla każdego!). W formie warsztatów porównamy oczekiwania różnych osób wobec gier.

III Piętro

16:00-16:15 Śmierć nie jest granicą? Czyli odpowiedzialność a larpu Marcin „Bluemen” Fijołek

Ten referat ma na celu poruszyć temat szeroko pojętych odpowiedzialności i konsekwencji jakie występują w środowisku larpowym, w szczególności na larpach i konwentach, ale nie tylko.
Chciałbym zastanowić się na tym, kto, wobec kogo, i oczywiście za co jest odpowiedzialny, oraz dlaczego. Nie będę mówił o tym co należy a czego nie. Mam jedynie nadzieję nakreślić możliwe skutki i konsekwencje różnych działań larpowców, autorów i organizatorów, aby mogli świadomie podejmować decyzje i ryzyka, czy to grając, czy organizując larpy.
Poruszę kwestie takie jak:

  • Bezpieczeństwo i Higiena Larpa
  • Konsekwencje publicznych wypowiedzi
  • Odpowiedzialność za uczestników i ich dobrą zabawę/wrażenia
  • Odpowiedzialność za immersję współgraczy.

Nie rozwinę natomiast tematów prawnych, pozostawię to prawnikom będącym członkami naszej społeczności.
Mam nadzieję skłonić nas wszystkich do pewnej autorefleksji i tym samym pomóc podejmować lepsze decyzje podczas tworzenia lub uczestnictwa w larpach.

16:15-16:30 Projektowanie kultury larpowej: Rozwój przez kryzys Dominik „Dracan” Dembinski

Pierwszy z trzech punktów programu dotyczących projektowania społeczności larpowych i ogólnopojętej kultury larpowej. “Rozwój przez kryzysy” jest przedstawieniem teorii z nauki o zarządzaniu dotyczącej uniwersalnego schematu zmian następujących w organizacjach pod wpływem ich wzrostu, oraz świadczących o osiągnięciu kolejnych poziomów rozwoju kryzysach. Ten punkt programu jest dla Ciebie, jeśli interesujesz się tematem zarządzania społecznościami i chcesz się dowiedzieć, jakie kryzysy Was niechybnie czekają.

16:30-16:45 Projektowanie kultury larpowej: Poza larpem Dominik „Dracan” Dembinski

Drugi z trzech punktów programu dotyczących projektowania społeczności larpowych i ogólnopojętej kultury larpowej. W “Poza Larpem” skoncentrujemy się na zjawiskach typowych dla środowisk na etapie burzliwych zmian i kryzysów, specyfice projektowania kultury larpowej w takiej sytuacji oraz ujawnimy kilka najbardziej szkodliwych zjawisk, które mogą doprowadzić do zmarnowania potencjału kryzysu i w konsekwencji rozpadu środowiska.
Wystąpienie jest kontynuacją tematu z Konferencji Larpowych 2016 i 2017, podczas których słuchacze zostali wprowadzeni w tezę, że poza projektowaniem samej gry obowiązkiem organizatora larpów jest także projektowanie tzw. kultury grania, czyli:
– Atmosfera (wszystkie te elementy, które wpływają na to, jak się czujemy na larpie oraz wydarzeń w okół),
– Styl (to, jak gracze zachowują się podczas gry i w jaki sposób w nią grają)
– Bezpieczeństwo (Zarówno fizyczne i psychiczne)
Poprzednie wystąpienia zajmowały się projektowaniem owej kultury na grze i przed grą, w tym roku nadszedł czas na spojrzenie, jak te elementy zachowują się po grze, zarówno w przestrzeni fizycznej jak i wirtualnej.

17:00-17:45 Projektowanie kultury larpowej: dyskusja Dominik „Dracan” Dembinski

Trzeci z trzech punktów programu dotyczących projektowania społeczności larpowych i ogólnopojętej kultury larpowej to przestrzeń na moderowaną dyskusję na temat projektowania kultury i zapobieganiu jej rozpadowi. Celem dyskusji będzie stworzenie kilku sylwetek uczestników larpowych i znalezienie nowych sposobów na wprowadzenie komfortowej atmosfery zarówno na imprezach jak i poza nimi dla każdego z nich.

18:00-18:30 Larpotworzenie tłumaczenie zasad Krzysztof „Flapjack” Maj

Larpotworzenie – konkurs (losowanie członków zespołów)
Spróbujcie przez czas trwania konferencji wymyślić i opisać krótko koncepcję larpa w oparciu o zadany przez organizatorów temat. Będziecie też musieli dodatkowo uwzględnić pewne ograniczenia dotyczące miejsca i sposobu prowadzenia larpa. Oczywiście nie chcemy, by każdy knuł swój pomysł po cichu – połączymy chętne osoby w czteroosobowe grupy. Tak, będziecie mieli okazję współpracować w zupełnie nietypowych dla Was grupach kreatywnych. My też jesteśmy niesamowicie ciekawi, jaki larp może zaproponować zespół składający się z młodego miłośnika terenówek, weterana gier post-apo, zwolenniczki wolnej formy i twórczyni cyklicznych larpów spod znaku Świata Mroku.