Publikacja 2020

Otwieramy zgłoszenia tekstów do antologii „Byliśmy. Jesteśmy. Będziemy.”

Rok Cyberpunka to dobra okazja, by zastanowić się nad środowiskiem larpowym – czym byliśmy, czym się staliśmy i dokąd zmierzamy. Perspektywa 30 lat pokazuje nam, że larpowe zjawiska, które ciężko nam było sobie wyobrazić, a nawet pomyśleć o ich istnieniu wydarzyły się, przetrwały lub zanikły, a zarówno larpy, jak i larpowe środowisko stale ewoluują.

Zmienia się sposób postrzegania larpów i naszego środowiska. Nadal budzimy zainteresowanie, przemierzając miasta w strojach z gier, lecz już nie przerażone spojrzenia. Coraz więcej osób postronnych zetknęła się już z pojęciem „larp”, a samo środowisko larperów obejmuje zarówno dzieci, jak i całkiem dojrzałe osoby.

Dlatego właśnie proponujemy Wam stworzenie antologii tekstów związanych z naszymi przeżyciami w środowisku larpowym, naszej pracy nad nim i planów na jego przyszłość. Antologię tekstów planujemy z rozmachem – trzyczęściowa publikacja ma dostarczać nam zarówno wspomnień, jak i praktycznych informacji. Część pierwsza zostanie wydana w wersji papierowej i będzie do kupienia w dystrybucji konferencyjnej, część druga i trzecia zostaną opublikowane w wersji elektronicznej, które chcemy rozsyłać do domów kultury, hufców harcerskich, szkół oraz innych instytucji kulturalnych i społecznych.

O czym będzie antologia?

Pierwsza część: „Byliśmy” – opowiadać ma o środowiskach larpowych w Polsce dotychczas. Mogą to być zarówno wspomnienia z pierwszych lat działalności larpowej w Polsce, z formowania się grup larpowych w przeszłości, sylwetki osób zasłużonych dla polskiego larpingu.

Druga część: „Jesteśmy” – opowie o obecnych grupach larpowych, ich organizacji i podejmowanych działaniach, grach, które tworzą i innych inicjatywach. O tym, jak wyglądać będzie ich przyszłość, jakie stawiają przed sobą krótko i długofalowe cele.

Trzecia część: „Będziemy” – środowisko larpowe w Polsce nie jest jeszcze nasycone grupami larpowymi, dlatego chcielibyśmy przedstawić tu sprawdzone rozwiązania na to, jak konstruować grupę larpową, środowisko, które będzie razem grało w larpy i je tworzyło. Chcielibyśmy, żeby zawarte w niej zostały przykłady i porady związane z tworzeniem środowiska larpowego. Ta część będzie rozsyłana drogą elektroniczną do domów kultury, szkół, harcerzy i innych grup aktywizujących lokalną społeczność jako starter, ziarno siewne przyszłych społeczności.

Forma i objętość

Część pierwsza i druga są częściami opisowymi, nie narzucamy zatem ilości znaków. W części trzeciej stawiamy na konkretne rozwiązania i przepisy, dlatego teksty powinny być zwięzłe i dostarczać raczej czystej treści niż opisów.

Jeśli do Twojego artykułu bardziej pasuje forma graficzna, wykres, zdjęcie – daj nam znać. Obrazy przyciągają oko i uwagę – również naszą.

Zgłoszenia tekstów

Jeśli zdecydowałaś/eś już, jaki tekst chcesz napisać i do której części antologii, zgłoś do nas jego konspekt do 31 sierpnia 2019 roku. Wystarczy, że wypełnisz formularz.

Na podstawie nadesłanych konspektów wybierzemy teksty, które ukażą się w antologii. Wszystkie osoby, które nadeślą konspekty, do końca września dostaną od nas informację o tym, czy przyjmujemy artykuł do dalszej pracy.

Na gotowe artykuły czekamy do 30 listopada 2019 roku.

Zastrzegamy sobie prawo do redakcji nadesłanych tekstów po konsultacji z ich autorami.

Facebook
Facebook
YouTube
Instagram