Społeczność LARP

LARPy a integracja społeczna
10-01-23

Nie samymi LARPami człowiek żyje

Gra terenowa to doskonała okazja do tego, aby poznać nowych ludzi i zawrzeć nowe, interesujące znajomości - szczególnie, że w pewnym sensie wiemy, że łączy nas wspólna pasja. Zawieranie nowych kontaktów nie dla wszystkich jest zawsze proste i łatwe, jak by się mogło wydawać. Czasami bardzo trudno jest rozpocząć rozmowę z kimś, o kim nie wiemy zupełnie nic, a tym bardziej z obcą osobą na ulicy. Dlatego LARP jest tak świetną okazją do tego, aby nieco poszerzyć grono znajomych. 

LARPy to niezwykle dopracowane, fabularne gry terenowe, które łączą się z wcieleniem się w jakąś fantastyczną postać. Uczestnicy tej gry przebierają się w różnego typu kostiumy, często wykonane zupełnie samodzielnie. Tworzą ciekawą fabułę, historię - opowieść, która jest osią dla całej gry. W związku z nią mają do wykonania nietypowe zadania, wciągające misje i tajemnicze zagadki do rozwiązania. To niezwykły sposób na spędzenie wolnego czasu, a przy tym bardzo angażujący. Co najważniejsze - do stworzenia LARPu potrzeba wielu osób, które wymieniają się spostrzeżeniami, współpracują ze sobą i dzielą się pomysłami. Właśnie dlatego LARPy a integracja społeczna to nie są pojęcia, które powinny być traktowane osobno podczas tego wydarzenia. Rozmowa to zdecydowana podstawa - a więc i nawiązywanie nowych kontaktów. 

LARPy a integracja społeczna - dlaczego fabularne gry terenowe pozwalają na zawarcie ciekawych znajomości?

Nawiązanie kontaktu z osobą, która poniekąd "gra" w tym samym uniwersum jest o wiele prostsze, niż odezwanie się do osoby, o której zainteresowaniach nic nie wiadomo. Łatwiej dzielić się przeżyciami z udanej gry z kimś, kto również brał w niej udział - nawet, jeżeli do tej pory gracze nie byli sobie znani. Świadomość tego, że istnieje jakiś wspólny temat jest doskonałym bodźcem do tego, aby wymienić z kimś kilka zdań, a później zacząć rozmowę i zaprzyjaźnić się na dłużej. Podczas LARPu liczy się także współpraca i interakcja - grając swoją postać i prowadząc dialog z inną, pozornie obca osoba przestaje być tak obca. Po grze od razu można umówić się na kolejną, a także wyjść gdzieś razem - pierwsze lody zostały już przecież przełamane. 

LARPy są idealną okazją do tego, aby integrować się społecznie - sprzyja temu cała specyfika gry, jak również wiele pozytywnych emocji, które pozostają po rozgrywce.

Autor

Kamil

Czytasz fantasy? Zawsze lubiłeś Halloween lub bale przebierańców? Być może LARPy to Twoje przyszłe hobby! Gry terenowe (live action role-playing) to wspaniała rozrywka, która zrzesza coraz więcej miłośników.

Ostatnio dodane