Publikacja 2020

Zamów Publikację Konferencji Larpowej 2020!

Wydanie książkowe dostępne jest na stronie sklepu larpowego Rekwizytornia:

ZAMÓW KSIĄŻKĘ

———————————————————————————————————————

Rok Cyberpunka to dobra okazja, by zastanowić się nad środowiskiem larpowym – czym byliśmy, czym się staliśmy i dokąd zmierzamy. Perspektywa 30 lat pokazuje nam, że larpowe zjawiska, które ciężko nam było sobie wyobrazić, a nawet pomyśleć o ich istnieniu wydarzyły się, przetrwały lub zanikły, a zarówno larpy, jak i larpowe środowisko stale ewoluują.

Jak co roku, z okazji Konferencji Larpowej zostanie wydana publikacja, zawierająca teksty poświęcone teorii i praktyce larpowej.

W roku 2020 publikacja nosić będzie tytuł Byliśmy, Jesteśmy, Będziemy i stanowi podsumowanie ostatniej dekady polskiego larpowania. Serdecznie zachęcamy do przysyłania tekstów, które będziemy mogli zawrzeć na stronach wydania książkowego.

 

Artykuły należy przesyłać na adres:

info@kola.org.pl

Na gotowe teksty czekamy do 1 grudnia.

 

Jeżeli chcesz przedyskutować treść swojego artykułu, zapraszamy do kontaktu poprzez wiadomość prywatną do fanpage’a KoLi na Facebooku:

Konferencja Larpowa FB

 

PORTRET AUTORA

Dla chętnych: opublikujemy obok Twojego tekstu informacje o autorze, jeśli tylko nam je podeślesz wraz z pracą!

 Opis:

 • 1 autor: maks. 550 znaków.
 • 2 autorów: maks. 2 x 500 znaków.
 • Praca zbiorowa: maks. 1100 znaków.

 Fotografia – kwadratowe portrety:

 • Zalecane 1200 x 1200 px.
 • Min. 600 x 600 px.

W przypadku zgłaszania kilku prac, można przesłać kilka opisów tworzących wspólną całość – przy czym każdy z nich musi być również zrozumiały samodzielnie.

 

JAKIE FORMATY PRZYJMUJEMY?


Przyjmujemy zarówno prace doświadczonych twórców, jak i osób początkujących. Zależy nam na Twoim punkcie widzenia!
Szczególnie cenimy treści o zastosowaniu praktycznym: dla innych twórców, lub dla graczy.

Notatka

Krótki, zwięzły tekst przekazujący jedną myśl lub fakt (do 600 znaków).
 
Przykładowo, w części “ByliśMY”, o przeszłości polskiego larpowania, może zaczynać się od „Czy wiesz, że…”, „Pamiętam, jak…”, „Jeszcze kilka lat temu…”, itd. W części “JesteśMY”, o projektowaniu larpów, może opisywać pojedynczą mechanikę, zjawisko, czy metodę na rozwiązanie problemu.

Artykuł

O dowolnym charakterze (np. tekst teoretyczny, esej, felieton). Sugerowana długość ok. 4500 znaków.
Tutaj znajdziesz wizualizację tego, jak będzie wyglądał tegoroczny artykuł, z podpowiedzią jak można mu nadać czytelną strukturę:

Inne Formaty

Zamiast tekstu można przesłać: infografikę, rysunek, wykres, diagram lub zdjęcie z objaśnieniem.


JAKIE TEMATY PRZYJMUJEMY?


Część ByliśMY


Podsumowanie ostatniej dekady larpów w Polsce. Ta część, oprócz waszych artykułów, zawierać będzie analizę ostatniej dekady larpów na podstawie wyników Ankiety Larpowej, teksty dotyczące archiwizacji oraz słowniczek pojęć.

Przyjmiemy prace dotyczące między innymi:

Zmian i rozwoju

Jak zmieniały się larpy, Wasze grupy larpowe, festiwale i konwenty? Jak ewoluowali gracze? Może patrząc wstecz zauważacie jakieś zmiany w podejściu do fabuły, tworzeniu postaci, kwestiach technicznych larpa? Pozwólcie innym, w tym nowym graczom i twórcom, zobaczyć tę drogę i uczyć się z niej!
 

Osiągnięć i wspomnień

Kiedyś był ten pierwszy raz. Niektóre rzeczy doczekały się ostatniego razu i znikają powoli na kartach historii. Największy. Epicki. Niezapomniany, lub wart zapamiętania. Ten, który rozpoczął lawinę późniejszych wydarzeń. Larp, twórca, nietypowy pomysł, społeczność… To dobre miejsce i okazja, by utrwalić pamięć o przeszłości!
 

Archiwów znanych i zapomnianych.

Od czasu do czasu powstają źródła, które archiwizują larpowe wspomnienia. Bazy zdjęć, strony z opisem świata, indeksy larpów i grup larpowych. Niektóre są znane tylko lokalnie, inne powszechnie podawane jako dobre źródło informacji w danej dziedzinie. Omówmy, jak tworzyć je skutecznie albo zbierzmy te najciekawsze, może komuś jeszcze się przydadzą!

 

Część JesteśMY


Część poświęcona projektowaniu larpów oraz rozwoju graczy. Rozdziały w tej części publikacji odnoszą się do bloków tematycznych Konferencji 2020, tym samym stanowią też podpowiedź, jakie treści powinny zawierać zgłaszane artykuły
:

 • Projektowanie Procesu (zagadnienia dotyczące pracy organizatora wydarzeń larpowych, takich jak logistyka, finanse, scenografia, teambuilding).
 • Projektowanie Gry (teksty skupione na projektowaniu samej gry – scenariusz, karty postaci, metatechniki i mechaniki).
 • Projektowanie Społeczności (treści dotyczące budowania i rozwijania społeczności larpowej, np. wdrażanie nowych norm społecznych, komunikacja, krytyka, projektowanie doświadczenia przed grą i po grze).
 • Projektowanie Gracza (teksty dla graczy, ale też dotyczące pracy z graczem i rozwoju gracza; tematy takie jak warsztaty, rozwijanie umiejętności graczy pod potrzeby larpa, aktorstwo, włączenie graczy w proces tworzenia larpa).
 • Projektowanie KoLi (wskazówki i porady dotyczące organizowania Konferencji Larpowej na podstawie dotychczasowych doświadczeń, potrzeb i informacji zwrotnych środowiska larpowego).

W tej części znajdą się nie tylko nowe artykuły, nadesłane na potrzeby niniejszej publikacji, ale także przedruki tekstów archiwalnych. Będziecie mogli przeczytać zebrane w jednym miejscu niektóre z najlepszych tekstów o tematyce larpowej, które w ciągu ostatnich dziesięciu lat ukazały się w różnych publikacjach, czasopismach, czy też na blogach.

Do tej części publikacji przyjmujemy artykuły, które:

 • Zawierają bardzo konkretne i praktyczne wskazówki dotyczące organizowania i tworzenia larpów oraz uczestniczenia w nich.
 • Mają na celu przekazanie konkretnych narzędzi, przydatnych dla graczy lub twórców.
 • Są zwięzłe i merytoryczne.

 

Część BędzieMY

Ta część ma być poradnikiem dostarczającym wiedzę, jak po raz pierwszy zagrać lub zorganizować larpa. Dołączone zostaną do niej dwa wybrane dokumenty print&play (gotowe do poprowadzenia scenariusze). Oprócz tego, że część ta zostanie zamieszczona w wersji fizycznej publikacji, to zostanie także rozesłana w formie elektronicznej do 100 tys. placówek edukacyjnych i kulturalnych!

Teksty do tej części są przygotowywane w ścisłej konsultacji z redakcją, na podstawie gotowej już listy zagadnień do opracowania. Jest też w najbardziej zaawansowanej fazie przygotowań. Jeżeli wciąż chcesz zamieścić swój artykuł w tej części, odezwij się do nas za pośrednictwem wiadomości prywatnej do fanpage’a Konferencji na Facebooku.

 

Zastrzegamy sobie prawo do redakcji nadesłanych tekstów po konsultacji z ich autorami.