Nie samymi LARPami człowiek żyje

Redakcja

21 lutego, 2024

Gra terenowa to doskonała okazja do tego, aby poznać nowych ludzi i zawrzeć nowe, interesujące znajomości – szczególnie, że w pewnym sensie wiemy, że łączy nas wspólna pasja. Zawieranie nowych kontaktów nie dla wszystkich jest zawsze proste i łatwe, jak by się mogło wydawać. Czasami bardzo trudno jest rozpocząć rozmowę z kimś, o kim nie wiemy zupełnie nic, a tym bardziej z obcą osobą na ulicy. Dlatego LARP jest tak świetną okazją do tego, aby nieco poszerzyć grono znajomych. 

LARPy to niezwykle dopracowane, fabularne gry terenowe, które łączą się z wcieleniem się w jakąś fantastyczną postać. Uczestnicy tej gry przebierają się w różnego typu kostiumy, często wykonane zupełnie samodzielnie. Tworzą ciekawą fabułę, historię – opowieść, która jest osią dla całej gry. W związku z nią mają do wykonania nietypowe zadania, wciągające misje i tajemnicze zagadki do rozwiązania. To niezwykły sposób na spędzenie wolnego czasu, a przy tym bardzo angażujący. Co najważniejsze – do stworzenia LARPu potrzeba wielu osób, które wymieniają się spostrzeżeniami, współpracują ze sobą i dzielą się pomysłami. Właśnie dlatego LARPy a integracja społeczna to nie są pojęcia, które powinny być traktowane osobno podczas tego wydarzenia. Rozmowa to zdecydowana podstawa – a więc i nawiązywanie nowych kontaktów. 

LARPy a integracja społeczna – dlaczego fabularne gry terenowe pozwalają na zawarcie ciekawych znajomości?

Nawiązanie kontaktu z osobą, która poniekąd „gra” w tym samym uniwersum jest o wiele prostsze, niż odezwanie się do osoby, o której zainteresowaniach nic nie wiadomo. Łatwiej dzielić się przeżyciami z udanej gry z kimś, kto również brał w niej udział – nawet, jeżeli do tej pory gracze nie byli sobie znani. Świadomość tego, że istnieje jakiś wspólny temat jest doskonałym bodźcem do tego, aby wymienić z kimś kilka zdań, a później zacząć rozmowę i zaprzyjaźnić się na dłużej. Podczas LARPu liczy się także współpraca i interakcja – grając swoją postać i prowadząc dialog z inną, pozornie obca osoba przestaje być tak obca. Po grze od razu można umówić się na kolejną, a także wyjść gdzieś razem – pierwsze lody zostały już przecież przełamane. 

LARPy są idealną okazją do tego, aby integrować się społecznie – sprzyja temu cała specyfika gry, jak również wiele pozytywnych emocji, które pozostają po rozgrywce.

Polecane:

Świat LARP-ów

Świat LARP-ów

Świat larpów to przestrzeń dla każdego gracza, któremu nie...

Publikacja 2019

Publikacja 2019

Poznaj projekt publikacji konferencyjnej, której celem...